МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ ІНТЕРНЕТ-ШАХРАЙСТВ: СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ
DOI:
https://doi.org/10.21564/2786-7811.1.319571Ключові слова:
шахрайство, комп’ютерні технології, шахрайство в мережі Інтернет, кіберзлочини, кіберпростір, кібербезпека, міжнародне співробітництво, Будапештська конвенціяАнотація
У статті досліджується сучасний стан міжнародного співробітництва у протидії Інтернет-шахрайствам. Підкреслено, що міжнародне співробітництво у боротьбі зі злочинністю є головним фактором у забезпеченні безпеки та стабільності в сучасному світі. Досліджено міжнародно-правову систему норм, спрямованих на створення правових засад співробітництва держав у сфері боротьби з кіберзлочинами, у тому числі і з Інтернет-шахрайствами. Проаналізовано національні та міжнародні правові акти, які регулюють процес міжнародного співробітництва під час розкриття та розслідування злочинів. Досліджується роль і значення Будапештської конвенції. Наголошено, що міжнародне співробітництво при розслідуванні Інтернет-шахрайств включає використання нових методів і засобів розслідування (судові розгляди в рамках міжнародної правової допомоги, спільні слідчі групи тощо). Україна бере активну участь у у спільних операціях із країнами Європи та іншими регіонами для боротьби зі злочинами, програмах організацій Інтерполу та Європолу, зокрема в операціях, спрямованих на боротьбу з кіберзлочинністю. Автором наголошено, що не дивлячись на взаємодію різних країн на міжнародному рівні, міжнародна співпраця під час розслідування Інтернет-шахрайств стикається з багатьма труднощами, які знижують ефективність правоохоронних органів. До основних проблем міжнародної співпраці відносяться правові бар’єри, не належний рівень матеріальних та технічних ресурсів. Визначено шляхи удосконалення міжнародної співпраці при розслідуванні Інтернет-шахрайств шляхом створення єдиного глобального центру для координації розслідувань кіберзлочинів; тісної міжнародної координації; поглиблення співпраці між приватними компаніями та урядовими організаціями для захисту фінансових систем; впровадження нових технологій для виявлення шахрайств на ранніх етапах; розширення участі у спільних програмах та ініціативах для посилення обміну даними, матеріальною та технічною підтримкою; підготовкою фахівців міжнародним стандартам розслідування кіберзлочинів та боротьби з Інтернет-шахрайствами. Зазначено, що вчинення досліджуваного злочину сприяє зростанню рівня транснаціональної злочинності та породжує потребу в тісній взаємодії між країнами, міжнародними організаціями, урядовими та неурядовими структурами для ефективної боротьби з кібератаками та іншими Інтернет загрозами.
Посилання
Михайлов Д. За 2023 рік кіберполіція виявила понад 3600 кіберзлочинів. URL: https://suspilne.media/673484-za-2023-rik-kiberpolicia-viavila-ponad-3600-kiberzlociniv/.
Ахтирська Н. М. Міжнародне співробітництво під час кримінального провадження: теоретичні та практичні аспекти: монографія. Київ: Логос, 2019. 576 с.
Конвенція про кіберзлочинність від 23.11.2011. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_575#Text.
Daskal J., Swire P., Christakis T. The Globalization of Criminal Evidence. IAPP. Oct. 16, 2018. URL: https://iapp.org/news/a/the-globalization-of-criminal-evidence.
Questions and Answers: Mandate for the Second Additional Protocol to the Budapest Convention. European Commission. Feb. 5, 2019. URL: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/MEMO_19_865.
DeBrae Kennedy-Mayo. In Search of a Balance Between Police Power and Privacy in the Cybercrime Treaty. Richmond Journal of Law and Technology. 2002. URL: https://scholarship.richmond.edu/jolt/vol9/iss1/5/.
Угода про асоціацію України з Європейським Союзом від 21.03.2014. Політична складова. URL: http://www.kmu.gov.ua/kmu/docs/EA/00_ Ukraine.
Кримінальний процесуальний кодекс України від 13.04.2012. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text.
Європейська конвенція про взаємну допомогу у кримінальних справах від 20.04.1959. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_036#Text.
Богатир В. Щодо статистичних даних по взаємодії України з Міжнародною організацією кримінальної поліції - Інтерпол у 2023 році. Доступ до правди. URL: https://dostup.org.ua/request/shchodo_statistichnikh_danikh_po_29.
Угода між Україною та Європейським поліцейським офісом про оперативне та стратегічне співробітництво від 14.12.2016. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_001-16#Text.
Мироненко В. Армія кібервоїнів: міжнародно-правовий досвід у сфері боротьби з кіберзлочинністю. URL: https://mind.ua/openmind/20270195-armiya-kibervoyiniv-mizhnarodno-pravovij-dosvid-u-sferi-borotbi-z-kiberzlochinnistyu
Саєнко М.І., Савела Є.А., Тополянський Ю.Ю. Міжнародний досвід протидії кіберзлочинності та кібершахрайству. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія Право. Вип. 64. С. 386-391. URL: https://visnyk-juris-uzhnu.com/wp-content/uploads/2021/08/74.pdf.