ГЕНДЕРНА ПОЛІТИКА УКРАЇНИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
DOI:
https://doi.org/10.21564/2786-7811.1.319556Ключові слова:
принцип рівності, гендерна рівність, гендерна політика, рівноправність, воєнний станАнотація
У статті здійснено конституційно-правовий огляд гендерної політики Україні в умовах воєнного стану. Наголошено, що через війну продовжує загострюватися гуманітарна криза, яка має нерівномірні гендерні наслідки. Так, за даними ООН серед 3,7 млн офіційно зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб 56% становлять жінки; вони також складають 93% серед 4,6 млн осіб, які повертаються в Україну і прагнуть реінтегруватися в суспільство [1]. Ці й багато інших чинників спонукають до модифікації гендерної політики в Україні, причому в усіх сферах життєдіяльності: політичній, економічній, соціальній, культурній.
У роботі проаналізовано міжнародно-правові акти з питань гендерної рівності, норми Конституції України, що містять антидискримінаційні застороги, чинне законодавство, законодавчі ініціативи, а також повноваження компетентних органів в цій сфері. Робиться висновок, що жіноче лідерство наразі слугує надійним тилом держави. Виклики, які долає Україна, вимагають виваженої гендерної політики, яка сприятиме справедливій залученості жінок в усіх сферах життєдіяльності, в повоєнній відбудові держави. Цього очікують від України і наші західні партнери, адже в демократичній країні не має місця гендерним стереотипам і дискримінації за ознакою статі.
Посилання
Відстоювання гендерної рівності в умовах війни в Україні. Оновлені дані про роботу ООН Жінки у 2023 році. URL: https://ukraine.unwomen.org/uk/digitallibrary/publications/2024/04/vidstoyuvannya-hendernoyi-rivnosti-v-umovakh-viyny-v-ukrayini-onovleni-danipro-robotu-oon-zhinky-u-2023-rotsi
Водянніков О. Ґендерна рівність. Теорія і практика в порівняльному конституційному праві. Видано в рамках проекту «Підтримка захисту прав людини через покращення доступу до конституційної юстиції», що реалізується Координатором проектів ОБСЄ в Україні за фінансової підтримки Уряду Федеративної Республіки Німеччина. 248 с.
Ковальчук Л.Г. Жінки. Мир. Безпека: Інформаційно-навчальний посібник з ґендерних аспектів конфліктів для фахівців соціальної сфери. Київ, 2017. 172 с. URL: ZHINKI.-MIR.-BEZPEKA.-Informaciyno-navchalniy-posibnik-dlya-fakhivciv-sektoru-bezpeki.pdf (genderculturecentre.org)
Звіт про глобальний гендерний розрив 2023. URL: https://www.weforum.org/publications/global-gender-gap-report-2024
Марценюк Т. Гендерна політика Європейського Союзу: загальні принципи та найкращі практики. Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД). Київ, 2015. 44 с. URL.: genderna_pol_tika_s.pdf (icps.com.ua).
Стратегія ґендерної рівності Ради Європи на 2024-2029 роки. URL.: Стратегія ґендерної рівності Ради Європи на 2024-2029 роки доступна українською мовою - Офіс Ради Європи в Україні (coe.int).
Рішення Конституційного України від 25 квітня 2019 року № 1-р(II)/2019 за конституційними скаргами Скрипки Анатолія Володимировича та Бобиря Олексія Яковича щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». URL: Рішення Другого сенату ... від 25.04.2019 № 1-р(II)/2019.
У Міноборони розповіли, скільки жінок наразі служать в ЗСУ. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3872977.
Харитонова О. Суд і гендер: ЄСПЛ виніс перше рішення проти України щодо домашнього насильства. URL:https://50vidsotkiv.org.ua/sud-i-gender-yespl-vynis-pershe-rishennya-proty-ukrayiny-shhodo-domashnogo-nasylstva.