ПРАВА, СВОБОДИ ТА ОБОВ’ЯЗКИ ЛЮДИНИ І ГРОМАДЯНИНА: ФІЛОСОФСЬКО-ПРАВОВИЙ АНАЛІЗ
DOI:
https://doi.org/10.21564/2786-7811.2.287925Ключові слова:
право, свобода, права людини, держава, суспільство, діалектика, відповідальність, громадянські права і свободи, політичні права і свободи, обов’язки людини і громадянинаАнотація
Проблематика співвідношення прав та свободи людини завжди цікавила представників філософського загалу, зокрема особлива увага до зазначеної проблематики приділялася фахівцями сфери філософії права. Феномени права та свободи є складними та полідисциплінарними, залежними як від історичних чинників, так і сучасних світових економічних, політичних, соціальних та ідеологічних викликів Усе це детермінувало розмаїття поглядів та оцінок прав та свобод людини та громадянина, обумовило значну кількість дефініцій цих понять. Метою статті є філософсько-правовий аналіз прав і свобод людини та громадянина як маркера демократичного розвитку суспільства, держави загалом та правової системи держави зокрема. Відповідно до зазначеної мети, у статті використані наступні методи дослідження – аналіз та синтез, дедукція та індукція, узагальнення, діалектичний та герменевтичний методи. Аргументовано, що дискурс прав і свобод людини та громадянина є основою морально-правових засад європейської цивілізації та потребує осмислення в контексті сучасних світоглядних та цивілізаційних трансформацій. Європейська цивілізація нерозривно пов’язана з демократією, яка виступає засобом для досягнення свободи. У той же час, без свободи функціонування демократичної політичної системи неможливе. Проаналізовано такі різновиди свободи як свобода волі та свобода самої дії, завдяки яким індивід набуває статус вільної особистості, а його життя отримує сенс. Людина – істота соціальна, а гармонійне існування та функціонування у суспільстві неможливе без правового регулювання, яке постає як умова ефективного функціонування суспільства і запорука свободи особистості.
Посилання
Антонович М. Україна в міжнародній системі захисту прав людини. Київ:КМ Academia, 2000. 262 с.
Свендсен Л. Фр. Г. Філософія свободи Львів; К., 2016. 336 с.
Пушкіна О. В. Система прав і свобод людини та громадянина в Україні:теоретичні і практичні аспекти забезпечення: монографія. Київ: Логос, 2006. 416 с.
Шукліна Н. Г. Конституційно-правове регулювання прав і свобод людини і громадянина в Україні (проблеми теорії та практики): монографія. Київ: Центр навч.літ-ри, 2005. 424 с.
Пазенок А. С. Права та свободи людини і громадянина. Київ, 2010. 176 с.
Рабінович П. М. Права людини: загальнотеоретичні засади. Проблеми законності. Харків, 1998. № 36. 221 с.
Talbott W. J. Which Rights Should Be niversal? Oxford/New York: Oxford University Press, 2005. 222 р.
Wolf S. Freedom Within Reason, Oxford: Oxford University Press, 1990. 132 р.
Гаєк Ф. А. Конституція свободи. Львів : Літопис, 2002. 556 с.
Burke E. On Empire, Liberty, and Reform. Speeches and Letters, New Haven/London: Yale University Press, 2000. 242 р.
Сафонік Л. Репрезентація дискурсу свободи волі у сучасному контексті. Вісник Львівського університету. Серія філософські науки. 2020. № 25-26. c. 85–94
Сливка С. С. Права та свободи людини (деонтологія духу). Науковий вісник Львівського юридичного інституту. Серія юридична. 2005. № 3. С. 262–270.
Bremer J. Czy wolna wola jest wolna? Kompatabilizm na tle badan interdyscyplinarnych. Krakow: Wydawnictwo WAM, 2013. 396 s.
Роулз Дж. Теория справедливости. Новосибирск, 1995. 536 с.
Бліхар В. С. Філософсько-правова інтерпретація свободи волі. Науковий вісник Ужгородського національного університету.2015. №. 34. С. 149–152.
Ситниченко Л. А. Стратегії свободи в сучасній соціальній та практичній філософії. Свобода: сучасні виміри та альтернативи. К.: Укр.центр духовн. культури, 2004. 316 с.